Powrót do: Artykuły BHP

Luksusowy Marmur Calacatta z gór Apuańskich


Podczas projektowania i urządzania wnętrz, rozpatrywane są różne opcje wykończenie kuchni, łazienki czy korytarza. Nie zawsze muszą być to zwykłe blaty czy płytki. Czasami klienci decydują się na droższe opcje. Jedną z nich jest właśnie marmur, a konkretnie Marmur Calacatta. Ta odmiana oraz marmur Carrara są wydobywane w Alpach Apuańskich na północy Toskanii. Pasmo górskie zbudowane z wapieni krystalicznych nad wybrzeżem Versilii to jedyne takie miejsce na świecie, w którym znajduje się ten surowiec. Przez co zawdzięcza swoją wysoką cenę i luksusowy status. Jeden metr 2 kosztuje około kilka tysięcy złotych wzwyż, co przekłada się na dość wysoką cenę w porównaniu do innych kamieni czy naturalnych materiałów wykończeniowych.  

Cechy charakterystyczne marmuru calacatta 

Marmur Calacatta (czasami również nazywany potocznie Kararyjskim, nie mylić z marmurem Carrara) jak już wcześniej zostało wspomniane, to skała metamorficzna. Składa się z głownie z dwóch minerałów krystalicznego kalcytu i dolomitu.

Dzięki temu wyjątkowemu połączeniu charakteryzuje się unikatowym użyleniem w kolorach złota i szarości raz śnieżno-białym zabarwieniem na znacznej części jego powierzchni. Stanowi urzekającą i co najważniejsze przyjemną dla oka kompozycję kolorystyczną. Zasoby są mocno ograniczone, dlatego cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie, zbierając przy tym gro fanów. 

Wykorzystanie marmuru do wykończenia wnętrz

Marmur to kamień naturalny i luksusowy. Jest surowcem dość delikatnym, podatnym na uszkodzenia i zarysowania. Arkusze można poddać procesowi rektyfikowania, stają się wtedy wytrzymalsze oraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. 

Zastosowanie Marmuru Calacatta jest wszechstronne. Surowiec ten możemy użyć w przestrzeniach prywatnych, jaki i publicznych. Świetnie nadaję się jako wykończenie podłóg lub obłożenie ścian w łazience (Calacatta jest antypoślizgowy). Ekskluzywności można dodać też kuchni, montując arkusze marmuru jako blaty kuchenne przy zlewie, bądź w części jadalnej. 

Więcej informacji znajdziesz na: salonmarbella.pl/calacatta-l
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.