Powrót do: Artykuły BHP

Gdzie kupić kwalifikowany materiał siewny


Zgodnie z definicją materiał siewny to części roślin służące do ich rozmnażania. Wyróżniamy materiał wegetatywny (bulwy, kłącza, cebule) oraz generatywny (owoce, nasiona). Od materiały siewnego wymaga się spełnienia pewnych określonych wymagań. Przykładowo nasiona zbóż muszą być wolne od chwastów i innych zanieczyszczeń, posiadać odpowiednią barwę, zapach czy masę, pochodzić z wiadomej odmiany etc. Materiał siewny uzyskiwany jest za pomocą tzw. systemów kwalifikacyjnych.

Kategorie materiału siewnego

Wielu rolników uprawiających zboża niestety nie wie o jakiej kategorii należą nasiona, których używają. A jest to wiedza przydatna. Materiał siewny możemy podzielić na materiał elitarny, kwalifikowany, hodowlany oraz wytworzony przez hodowcę.  

Materiał elitarny to nasiona wytworzone przez rolnika w celu produkcji materiału kwalifikowanego. Materiał siewny kwalifikowany przeznaczony jest do reprodukcji. Od materiału handlowego wymaga się natomiast spełnienia pewnych określonych wymagań jakościowych.

Przeznaczenie materiału siewnego

Poza kategoriami na jakie dzieli się materiał siewny ważne jest przeznaczenie. Omówmy to na przykładzie pszenicy. Nasiona pszenicy mogą dawać pszenicę elitarną, jakościową, chlebową, na ciastka oraz paszową. Poszczególne kategorie pszenicy różnią się własnościami, m.in. wartością przemiałową czy odpornością na porastanie.

Nie tylko materiał siewny pszenicy jest dzielony na kategorie. Kolejnym przykładem jest tutaj również jęczmień, który dzielimy na paszowy oraz browarny. Nasiona jęczmienia browarnego charakteryzują się przykładowo bardzo niską zawartością ziarna.

Czy to ma jakieś znaczenie?

Wydaje się, że siewny materiał i jego kategoria oraz przeznaczenie nie są aż tak ważne, ale to jednak nieprawda. Przeznaczenie ziarna ma znaczenie chociażby w punkcie sprzedaży. Skupy dużo chętniej kupują nasiona pszenicy jakościowej i elitarnej bo mają one dobre własności jeśli chodzi i wypieki.

Również pszenica chlebowa dobrze się sprzedaje. Generalnie wybiegając materiał siewny najlepiej kierować się tym na co jest największe zapotrzebowanie w rejonie gdzie mieszkamy i co najłatwiej się sprzeda.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.