Funkcjonalne i bezpieczne domy drewniane
Jeżeli zdecydowaliśmy się na budowę naszego domu z drewna, to warto zastanowić się nad doborem elementów z których zostanie wykonany. Domy drewniane powinny zostać pokryte dachami opartymi na materiale drzewnym. Nie jest to w prawdzie reguła jednak i wizualnie i praktycznie jest to lepsze, bardziej funkcjonalne. Radzimy użyć gontów lub wiór osikowych.
Elewacje domów drewnianych
W budownictwie lekkim również często stosuje się elewacje drewniane. Mogą do nich należeć na przykład deski poziome lub pionowo. Materiałem, który bardzo dobrze sprawdza się jako elewacja jest cedr, który wykazuje cechy odporności na wilgoć, grzyby i owady.
Zewnętrzne elewacje również solidnie wyglądają z thermowoodu, którym jest drzewo poddane obróbce odpornej na czynniki atmosferyczne. Takie drewno nie musi być suszone. Nie należy go też strugać, gdyż każda farba i impregnat lepiej działają i trzymają się na powierzchni nierównej.
Taras w domu z drewna
Obserwujemy tendencję zastępowania tarasów betonowych drewnianymi. Drewno, które zastosujemy do ich wykonywania musi być impregnowane ciśnieniem. Taras jest na zewnątrz, więc należy zadbać aby drewno z którego zostało zrobione było dobrze zaimpregnowane. Takie postępowanie zapewni nam gwarancję dobrej jakości na wiele lat.Takie rozwiązania często są proponowane jeśli chodzi o projekty domów drewnianych.
Taka konstrukcja na pewno przetrwa wiele lat. Na tarasy i elewacje domów drewnianych polecamy stosowanie thermowoodu, gdyż to jeden z lepszych sposobów. Drewno, jak podaje wiele badań jest lepszym materiałem budowlanym niż cegła czy pustak. Lepiej pasuje również do naszego klimatu. Nie jest wprawdzie tanie ale bardzo naturalne i lepiej wygląda.
Projekty domów drewnianych - przykłady technologii
Domy drewniane to nowoczesny trend wśród nowobudowanych domów. Wynika to z wielu pozytywnych aspektów o których w tej chwili nie zamierzam mówić. Chciałem skupić się na budownictwie ryglowym. Ten rodzaj budownictwa cechuje drewniany szkielet o przekroju 14 x 14 cm oraz 16 x 16 cm, który jest wypełniony murem ceglanym. Potocznie nazywa się to murem pruskim .
Minusem jest to, że nie spełnia on wymagań dotyczących przenikalności cieplnej. To powoduje, że domy ryglowe powinny być jeszcze docieplane. Z powodu obecności elewacji docieplenie takich ścian zewnętrznych musi być zrobione na wewnętrznej jej stronie. Z tego względu bardzo często stosuje się imitację konstrukcji ryglowej na pełnej ścianie murowanej lub lekkiej konstrukcji szkieletowe.W tym przypadku pola pomiędzy imitacją rygli wypełnia się styropianem pokrytym tynkiem lub płytkami klinkierowymi.
W obecnych czasach budownictwo ryglowe w Polsce nie jest już tak popularne. Są lepsze rozwiązania techniczne, więc odeszło się od tego rodzaju rozwiązań budowy domów drewnianych. Przed wieloma laty stosowano taki rodzaj budowy na północy. Teraz słów kilka o klasycznych konstrukcjach dachowych. Są one oparte na dużych przekrojach elementów konstrukcji w kilka rozmiarach. Wszystko zależy od rodzaju naszego drewnianego domu. Powszechnie są używane w budowie domów murowanych . Konkretne elementy łączy się na śruby i wręby. Stosuje się je na drewno spod piły, które wymaga zastosowanie impregnacji środkami chemicznymi. Tak jak już wspomniałem to sposób stosowany bardziej w budownictwie murowanym.
Projekty domów z drewna znajdziesz na stronie: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-w-technologii-drewnianej/
KOMENTARZE:
Brak komentarzy