Przekaźniki bistabilne
W poprzednim poradniku powiedzieliśmy kilka słów na temat przekaźników bistabilnych wykorzystywanych w oświetleniu schodowym. Dzisiaj trzeba powiedzieć kilka słów więcej na ten temat. Otóż oświetlenie schodowe zapewnia nam możliwość bezpiecznego schodzenia i wchodzenia nawet nocą. Na każdym piętrze powinien być przycisk załączający światło.
Gdzie zastosować przekaźniki bistabilne
W przypadku dwóch przycisków można wykorzystać specjalne połączenie krzyżowe, można tak zrobić też w przypadku trzech włączników. Jednak gdy mamy cztery lub więcej, to już musimy zastosować przekaźniki bistabilne. Jak to działa? Otóż na każdym piętrze montujemy przełączniki dzwonkowe, czyli takie które po naciśnięciu wracają do pierwotnej pozycji.
Bezpieczeństwo to podstawa
To wystarczy, chodzi o to, żeby tylko wysłać impuls prądowy, który trafi na styki przekaźnika. Dalszą robotą zajmie się już sam przekaźnik, a jak to działa za chwilę powiemy. Otóż gdy sygnał z jednego z włączników trafi na styki przekaźnika, ten przełącza swój stan. Stany są dwa: załączony i wyłączony. Każde naciśnięcie klawisza, na którymkolwiek piętrze, spowoduje że przekaźnik zmieni swój stan na przeciwny.
Oświetlenie z przekaźnikami bistabilnymi
Tak właśnie działają przekaźniki bistabilne i dlatego wykorzystuje się je w instalacjach oświetlenia schodowego. Przekaźnik po zmianie stanu na "włączony", gdy ktoś naciśnie przycisk, zaczyna przewodzić prąd po stykach roboczych. Prąd ten trafia przewodami do żarówek, które umieszczone są na wszystkich piętrach.
Dzięki temu cała klatka schodowa zostaje rozświetlona i możemy bezpiecznie wejść na górę, bądź zejść na dół. Trzeba tylko pamiętać, by na dole nacisnąć jeszcze raz klawisz, by światło zgasło. Są jednak dostępne specjalne przekaźniki bistabilne z funkcją czasową, dzięki czemu - jeśli światła nie wyłączymy - to po kilku minutach i tak zostanie ono automatycznie wyłączone.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy